wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Jak wybierać książki dla dzieci?
Kategorie
Kontakt
 • Incar
  Kmicica 4c / 9
  92-433 Łódź, Poland
  tel: +48 42 670 10 62
  tel: +48 501 74 74 44
  NIP: 725-002-47-90
 • E-mail:biuro@nakina.pl
 • Telefon+48 42 670 10 62
  +48 501 74 74 44
 • Godziny działania sklepuponiedziałek- piątek 12.00 - 16.00 Monday Friday 12.00 - 16.00

Jak wybierać książki dla dzieci?

W dzisiejszym szybkim tempie życia, wkładanie książek do rąk naszych dzieci jest jak podróż do krainy wyobraźni i edukacji. Mimo tego, że zaleca się, aby czytać maluchom jak najczęściej, często o ty zapominamy, lub po prosu nie wiemy, co czytać? Wybór pozycji jest ogromny, acz nie każda też będzie w odpowiedni sposób wspierać rozwój naszych dzieci. W związku z czym zdecydowanie się na to, jaką książkę kupić, może być zadaniem wymagającym. W tym artykule odkryjemy tajniki wybierania tych magicznych opowieści, które nie tylko dostarczą rozrywki, ale także pobudzą rozwój małych umysłów.

Dopasowanie do wieku i zainteresowań

Wybierając książki dla dzieci, kluczowe jest dostosowanie ich treści do wieku czytelnika. Kolorowe obrazki i proste opowieści zazwyczaj przyciągają uwagę maluchów, podczas gdy te starsze dzieci mogą być zainteresowane bardziej rozbudowanymi fabułami. Im młodszy czytelnik, tym lepiej, aby książka była bardzie interaktywna, tj. np. odgłosami zwierzątek. Dla najmłodszych z kolei polecamy książeczki kontrastowe – czaro – białe. 
 

Edukacyjna magia

Książki dla dzieci mają nie tylko bawić, ale też przede wszystkim uczyć. W związku z czym warto sięgnąć po te, które wspierają rozwój językowy, zdolności poznawcze i emocjonalne. Opowieści z wartościami moralnymi są jak ukryte skarby w świecie literatury dziecięcej. Im wcześniej zaczniemy naszym dzieciom czytać książki, tym istnieje większa pewność, że w późniejszy wieku będą same sięgać po najnowsze pozycje literatury czy to te klasycznej czy współczesnej.

Różnorodność bohaterów i tematów

Wprowadzanie różnorodności w postaci bohaterów i tematów pomaga dzieciom lepiej zrozumieć świat. Książki, które prezentują różne kultury, rodziny i sytuacje, rozwijają empatię i szacunek dla różnorodności. Pokazują także, że często nie ma jednej uniwersalnej prawdy i wszystko zależy od wielu indywidualnych czynników.

Interaktywne doświadczenie

Książki, które angażują zmysły dziecka, takie jak pop-upy, elementy do dotykania czy dźwięki, mogą uczynić czytanie jeszcze bardziej ekscytującym. To interaktywne podejście, o którym wspominaliśmy także wyżej, rozwija zainteresowanie dziecka literaturą. Bo przecież książki wcale nie muszą być „nudne” i zawierać tylko i wyłącznie tekst pisany.

Znane i uznane tytuły

Warto także sięgać po klasyczne dzieła literatury dziecięcej. Te książki są często uznane za powody dla których wiele osób pokochało czytanie. "Mała Syrenka", „Czerwony Kapturek”, "Kubuś Puchatek" czy "Harry Potter" to tylko kilka przykładów nieśmiertelnych klasyków, które zna praktycznie każdy dorosły i jest w sanie opowiedzieć je nawet z pamięci. Co więcej, po przeczytaniu takich „klasyków” możemy zasiąść przed telewizorem i wspólnie, całą rodziną, obejrzeć ich ekranizacje. Książki mogą bowiem także pomagać w budowaniu mocniejszych więzi rodzinnych.

Podczas gdy świat dziecięcej literatury jest bogaty i różnorodny, wybór odpowiednich książek dla naszych małych czytelników wymaga uwagi i troski. Znalezienie równowagi między edukacją a rozrywką sprawi, że lektura stanie się dla dziecka magicznym doświadczeniem, kształtującym umysł i serce.


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu