wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Magiczny Świat Książek, czyli jak wprowadzić dzieci w cudowną przygodę czytania
Kategorie
Kontakt
 • Incar
  Kmicica 4c / 9
  92-433 Łódź, Poland
  tel: +48 42 670 10 62
  tel: +48 501 74 74 44
  NIP: 725-002-47-90
 • E-mail:biuro@nakina.pl
 • Telefon+48 42 670 10 62
  +48 501 74 74 44
 • Godziny działania sklepuponiedziałek- piątek 12.00 - 16.00 Monday Friday 12.00 - 16.00

Magiczny Świat Książek, czyli jak wprowadzić dzieci w cudowną przygodę czytania

Czytanie to nie tylko nauka, ale także magiczna podróż do świata wyobraźni, który dzieci mogą codziennie odkrywać na nowo. Wprowadzając maluchy w tę cudowną przygodę, otwieramy przed nimi drzwi do nieskończonych możliwości, rozwijamy wyobraźnię i kształtujemy pasję do literatury. Jak zatem stworzyć dla najmłodszych magiczny świat książek? Jak zachęcić je do czytania, by robiły to z chęci, a nie z przymusu?

Wspólne czytanie

Jakiś czas temu modne były reklamy pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom. Co istotne, nie był to wyłącznie chwytliwy slogan reklamowy, a skuteczny sposób na zachęcenie maluchów do wspólnego odkrywania nowych miejsc, krain, ludzi, postaci itp. Wspólne czytanie to nie tylko idealny sposób na to, by zachęcić dziecko do sięgania po książki, ale także możliwość wspólnego obcowania. Wybierajcie razem książki, a potem zanurzajcie się w ich świecie. To nie tylko czas na poszerzanie słownictwa, ale także okazja do budowania silnych więzi rodzinnych.
 

Przytulne miejsce czytelnicze

Jeżeli chcecie zachęcić dziecko do samodzielnego czytania, zarezerwujcie do tego celu specjalny kącik w domu. Udekorujcie go kolorowymi poduszkami, miękkimi kocami i ulubionymi książkami. Tworząc przyjemne miejsce do czytania, stworzymy atmosferę, która zachęci dziecko do sięgania po książki nawet wtedy, gdy jest same. Ów kącik, będzie dla niego/ niej swoistym azylem, gdzie będzie mogło w całości przenieść się do świata wyobraźni.

Różnorodne książki

Dajmy dziecku wybór, wprowadzając je w różnorodne gatunki literackie. Odkrywanie zarówno baśni, jak i książek edukacyjnych, pozwoli na rozwijanie różnorodnych zainteresowań. Dbajmy o to, aby nasza domowa biblioteka była zróżnicowana pod względem tematów i stylów ilustracji.

Czytelnicze wieczory

Warto wprowadzić stałe rytuały, których będziemy przestrzegać. Wtorek i sobota godzina 19:00, a może środa i piątek o 18:00? Warto zorganizować specjalne czytelnicze wieczory. Zgaście światła, zapalcie świeczki i czytajcie przytuleni pod kocem. To wspomnienie  twemu dziecku będzie towarzyszyć do końca życia, będzie podstawą jego poczucia bezpieczeństwa i odskocznią od trudnych chwil w dorosłości.  To nie tylko przytulna atmosfera, ale także doskonała okazja do rozmowy o przeczytanych historiach. A może dziecko poznało nowe miejsce i teraz będzie chciało zobaczyć je na żywo?

Warto również wprowadzić elementy muzyczne do czytania. Śpiewajcie piosenki związane z książką lub stwarzajcie dźwięki, które współgrają z opowieściami. To nie tylko wzbogaci doświadczenie czytelnicze, ale także rozwinie kreatywność dziecka. Poczujmy dziecięcą radość, tak niewiele trzeba ….

Wizyty w bibliotece

Regularne wizyty w bibliotece mogą stać się ekscytującym wydarzeniem. Pozwólmy dziecku samodzielnie wybierać książki, a biblioteka stanie się miejscem, gdzie rozwijają się miłość do czytania i niezależność w wyborze literatury. Możecie również skorzystać z czytelni, gdzie pokażecie maluchowi, jak należy się zachowywać i dlaczego bycie głośno w tym miejscu utrudnia skupienie. Może być to dla niego doskonała nauka prawidłowych wzorców zachowania.

Twórzcie własne opowieści

Zachęćcie dziecko do tworzenia własnych opowieści. To doskonała forma rozwijania wyobraźni i zdolności językowych. Możecie razem wymyślać postacie, przygody i zaskakujące zakończenia. A może dodatkowo przygotujecie wspólne przedstawienie, bo przecież ogranicza nas tylko i wyłącznie nasza wyobraźnia. Nic innego nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować.

Wprowadzając dzieci w cudowną przygodę czytania, nie tylko pomagamy im rozwijać umiejętności językowe, ale także otwieramy przed nimi bramy do magicznego świata wyobraźni. Czytanie to nie tylko nauka, ale także podróż, która może trwać przez całe życie.


 


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu