wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Jak wyjąć kleszcza bezpiecznym sposobem?
Kategorie
Kontakt
  • Incar
    Kmicica 4c / 9
    92-433 Łódź, Poland
    tel: +48 42 670 10 62
    tel: +48 501 74 74 44
    NIP: 725-002-47-90
  • E-mail:biuro@nakina.pl
  • Telefon+48 42 670 10 62
    +48 501 74 74 44
  • Godziny działania sklepuponiedziałek- piątek 12.00 - 16.00 Monday Friday 12.00 - 16.00

Jak wyjąć kleszcza bezpiecznym sposobem?

Sezon na kleszcze trwa od wiosny do jesieni, kiedy temperatura gleby przekracza ok. 7 stopni Celsjusza. Ich szczyt aktywności rocznej przypada na maj – czerwiec i wrzesień – październik. Kleszcze są powszechne na całym świecie i występują w różnych środowiskach, takich jak lasy, łąki, parki czy ogrody. Nic więc dziwnego, że możemy spotkać nieproszonego gościa na swoim ciele. Nie można go bagatelizować, ponieważ może być on nosicielem wielu chorób. Najważniejsze, to jak najszybsze jego usunięcie. Podpowiadamy, w jaki sposób zrobić to bezpiecznie.

Kleszcze są szczególnie aktywne w okresie ciepłym, wiosną i latem. Żywią się one krwią swoich żywicieli, w tym ssaków, ptaków i gadów. Człowiek może stać się przypadkowym żywicielem, jeśli kleszcz przyssie się do jego skóry.

Choroby przenoszone przez kleszcze

Kleszcze są nie tylko irytujące, ale mogą również stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Te małe pasożyty, które żywią się krwią swoich żywicieli, są znane z przenoszenia różnych chorób, w tym mi.in.:

  • Borelioza - jest to jedna z najpowszechniejszych chorób przenoszonych przez kleszcze. Przyczyną boreliozy jest bakteria Borrelia burgdorferi, która przenika do organizmu przez ugryzienie zainfekowanego kleszcza. Szacuje się, że obecnie w wielu regionach Polski już 30% populacji kleszczy jest nosicielem boreliozy Objawy zakażenia mogą być różnorodne i obejmują m.in. charakterystyczne, koliste zaczerwienienie w postaci rumienia z jaśniejszym środkiem, gorączkę, bóle mięśni i stawów, zmęczenie lub problemy neurologiczne. Wczesne rozpoznanie i leczenie są kluczowe, aby uniknąć wieloletnich powikłań.
  • Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) - jest to wirusowa choroba zapalna, która wpływa na układ nerwowy. Wirus KZM przenoszony jest przez kleszcze zakażone wirusem. Objawy KZM mogą obejmować gorączkę, bóle głowy, nudności, wymioty, sztywność karku oraz problemy neurologiczne, takie jak drgawki czy zaburzenia równowagi. W niektórych przypadkach może prowadzić do poważnych powikłań neurologicznych, a nawet śmierci..
  • Anaplazmoza - ta choroba jest spowodowana przez bakterie z rodzaju Anaplasma, które przenoszone są przez kleszcze. Objawy anaplazmozy obejmują gorączkę, dreszcze, bóle mięśni i stawów, zmęczenie oraz bóle głowy. W niektórych przypadkach może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie płuc czy uszkodzenie narządów wewnętrznych.
  • Babeszjoza - to choroba wywołana przez pasożyty z rodzaju Babesia, które przenoszone są przez zakażone kleszcze. Objawy babeszjozy obejmują gorączkę, dreszcze, bóle głowy, zmęczenie, bóle mięśni oraz objawy podobne do grypy. W niektórych przypadkach może prowadzić do poważnych powikłań, szczególnie u osób z osłabionym układem odpornościowym. Babeszjoza zaś jest bardzo powszechną chorobą odkleszczową u naszych zwierząt domowych. 
  • Tularemia znana również jako "królicza gorączka", to choroba zakaźna wywoływana przez bakterię Francisella tularensis. Chociaż kleszcze nie są głównymi nosicielami tej choroby, mogą przenosić bakterie na ludzi, co prowadzi do zachorowania. Objawy tularemii u ludzi mogą różnić się w zależności od drogi zakażenia i ciężkości infekcji. Mogą obejmować gorączkę, dreszcze, bóle głowy, osłabienie, powiększenie węzłów chłonnych, bóle mięśni, zmęczenie, utratę apetytu oraz objawy oddechowe, takie jak kaszel i duszność. W niektórych przypadkach występują objawy skórne, takie jak wrzody na skórze w miejscu ugryzienia kleszcza.

Jak wyjąć kleszcza bezpiecznym sposobem?

Zanim odpowiemy na pytanie, jak wyjąć kleszcza, przypominamy, że ważne jest aby usunąć go jak najszybciej, by zmniejszyć ryzyko chorób przez niego przenoszonych. Jeśli nie czujesz się pewnie, możesz skonsultować się z lekarzem lub innym profesjonalistom medycznym, którzy z pewnością Ci pomogą. Aby samodzielnie, jak najszybciej po zauważeniu, bezpiecznie usunąć kleszcza, warto posiadać w domu specjalne urządzenie do ich wyjmowania. Lasso do usuwania kleszczy to przyrząd, dzięki któremu usunięcie tego groźnego pasożyta będzie szybkie i bezpieczne. Trix pozwala na usunięcie całego kleszcza, dzięki czemu wizyta na SOR przestaje być niezbędna. To urządzenie wielokrotnego użytku. Pętelka wykonana jest z włókna węglowego o wytrzymałości aż do 12 kg. Urządzenie Trix posłuży nam nieprzerwanie przez długie lata. Dodatkowo warto nadmienić, że lasso na kleszcze jest zarejestrowanym wyrobem medycznym klasy I.

Jak wyjąć kleszcza przy pomocy urządzenia Trix:

  • Naciśnij przycisk, jak na długopisie, i wysuń pętelkę. 
  • Załóż lasso możliwie najbliżej skóry starając się, by weszła między skórę a przednie łapy kleszcza. W przypadku zwierząt wstępnie odsuń maksymalnie sierść od kleszcza, by ułatwić dostęp pętelce.
  • Delikatnie zwolnij przycisk dociskając końcówkę urządzenia do skóry.
  • Ustaw przyrząd prostopadle do skóry (kleszcz wbija się pionowo, więc łatwiej go usunąć w tym samym kierunku).
  • Obracaj przyrząd w dowolnym kierunku do skutku.  
  • Wykręcony kleszcz pozostaje uwięziony w pętelce, można go wtedy wypuścić do toalety naciskając przycisk i spłukać.
  • Miejsce ukąszenia przetrzeć spirytusem lub wodą utlenioną.

Pamiętajmy, aby ochronić się przed ugryzieniami kleszczy, istnieje kilka skutecznych środków ostrożności. Po wizycie w obszarze, gdzie kleszcze mogą występować, warto dokładnie sprawdzić swoje ciało, szczególnie obszary takie jak pachwiny, pachy, kark, owłosiona część głowy i inne zakamarki, gdzie kleszcze mogą bytować.


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu